0402B121J500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402B121J500CT
0402B121J500CT
Part Number
0402B121J500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 120PF 50V X7R 0402
Data sheet
0402B121J500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402B121J500CT
Comments
    0402B121J500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance120 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C