0402B391J160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402B391J160CT
0402B391J160CT
Part Number
0402B391J160CT
Description
MLCC 390PF 16V X7R 0402
Data sheet
0402B391J160CT.pdf
Delivery Services
0402B391J160CT
Comments
    0402B391J160CT Specifications
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance390 pF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C