0402B821J160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402B821J160CT
0402B821J160CT
Part Number
0402B821J160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 820PF 16V X7R 0402
Data sheet
0402B821J160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402B821J160CT
Comments
    0402B821J160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance820 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C