0402BB223K500NGT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402BB223K500NGT
0402BB223K500NGT
Part Number
0402BB223K500NGT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Data sheet
0402BB223K500NGT.pdf
Delivery Services
0402BB223K500NGT
Comments
    0402BB223K500NGT Specifications
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C