0402BW224K160YT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402BW224K160YT
0402BW224K160YT
Part Number
0402BW224K160YT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Data sheet
0402BW224K160YT.pdf
Delivery Services
0402BW224K160YT
Comments
    0402BW224K160YT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C