0402F123Z160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402F123Z160CT
0402F123Z160CT
Part Number
0402F123Z160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.012UF 16V Y5V 0402
Data sheet
0402F123Z160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402F123Z160CT
Comments
    0402F123Z160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.012 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C