0402F563Z160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402F563Z160CT
0402F563Z160CT
Part Number
0402F563Z160CT
Description
MLCC 0.056UF 16V Y5V 0402
Data sheet
0402F563Z160CT.pdf
Delivery Services
0402F563Z160CT
Comments
    0402F563Z160CT Specifications
    Features-
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C