0402N120F250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402N120F250CT
0402N120F250CT
Part Number
0402N120F250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 12PF 25V NPO 0402
Data sheet
0402N120F250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402N120F250CT
Comments
    0402N120F250CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance12 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C