0402S105K6R3CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402S105K6R3CT
0402S105K6R3CT
Part Number
0402S105K6R3CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 1UF 6.3V X6S 0402
Data sheet
0402S105K6R3CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402S105K6R3CT
Comments
    0402S105K6R3CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C