0402X104M500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402X104M500CT
0402X104M500CT
Part Number
0402X104M500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.1UF 50V X5R 0402
Data sheet
0402X104M500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402X104M500CT
Comments
    0402X104M500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C