0402YA151FAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402YA151FAT2A
0402YA151FAT2A
Part Number
0402YA151FAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 150PF 16V NP0 0402
Data sheet
0402YA151FAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402YA151FAT2A
Comments
    0402YA151FAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance150 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C