0402YD103MAT4A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402YD103MAT4A
0402YD103MAT4A
Part Number
0402YD103MAT4A
Description
CAP CER 10000PF 16V X5R 0402
Data sheet
0402YD103MAT4A.pdf
Delivery Services
0402YD103MAT4A
Comments
    0402YD103MAT4A Specifications
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C