0402ZA101KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402ZA101KAT2A
0402ZA101KAT2A
Part Number
0402ZA101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 10V NP0 0402
Data sheet
0402ZA101KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402ZA101KAT2A
Comments
    0402ZA101KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C