0402ZC393MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402ZC393MAT2A
0402ZC393MAT2A
Part Number
0402ZC393MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.039UF 10V X7R 0402
Data sheet
0402ZC393MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402ZC393MAT2A
Comments
    0402ZC393MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C