0402ZD393JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0402ZD393JAT2A
0402ZD393JAT2A
Part Number
0402ZD393JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.039UF 10V X5R 0402
Data sheet
0402ZD393JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0402ZD393JAT2A
Comments
    0402ZD393JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C