0504X103K500PX
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0504X103K500PX
0504X103K500PX
Part Number
0504X103K500PX
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 50V 0504 EPOXY
Data sheet
0504X103K500PX.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0504X103K500PX
Comments
    0504X103K500PX Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesEpoxy Mountable
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
    Package / Case0504 (1210 Metric)
    Thickness (Max)0.044" (1.12mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C