05083A100KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05083A100KAT2A
05083A100KAT2A
Part Number
05083A100KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0508
Data sheet
05083A100KAT2A.pdf
Delivery Services
05083A100KAT2A
Comments
    05083A100KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 pF
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C