05083E563MAT2U
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05083E563MAT2U
05083E563MAT2U
Part Number
05083E563MAT2U
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.056UF 25V Z5U 0508
Data sheet
05083E563MAT2U.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
05083E563MAT2U
Comments
    05083E563MAT2U Specifications
    SeriesU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature10°C ~ 85°C