05083E563ZAT2U
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05083E563ZAT2U
05083E563ZAT2U
Part Number
05083E563ZAT2U
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.056UF 25V Z5U 0508
Data sheet
05083E563ZAT2U.pdf
Delivery Services
05083E563ZAT2U
Comments
    05083E563ZAT2U Specifications
    SeriesU
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance-20%, +80%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature10°C ~ 85°C