05085A101KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05085A101KAT2A
05085A101KAT2A
Part Number
05085A101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0508
Data sheet
05085A101KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
05085A101KAT2A
Comments
    05085A101KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C