05085C104KAJ2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05085C104KAJ2A
05085C104KAJ2A
Part Number
05085C104KAJ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
Data sheet
05085C104KAJ2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
05085C104KAJ2A
Comments
    05085C104KAJ2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C