05086C103KAT2S
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
05086C103KAT2S
05086C103KAT2S
Part Number
05086C103KAT2S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0508
Data sheet
05086C103KAT2S.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
05086C103KAT2S
Comments
    05086C103KAT2S Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C