0603B154J100CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603B154J100CT
0603B154J100CT
Part Number
0603B154J100CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.15UF 10V X7R 0603
Data sheet
0603B154J100CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603B154J100CT
Comments
    0603B154J100CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.15 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C