0603B272K251CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603B272K251CT
0603B272K251CT
Part Number
0603B272K251CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 2700PF 250V X7R 0603
Data sheet
0603B272K251CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603B272K251CT
Comments
    0603B272K251CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C