0603B471K251CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603B471K251CT
0603B471K251CT
Part Number
0603B471K251CT
Description
MLCC 470PF 250V X7R 0603
Data sheet
0603B471K251CT.pdf
Delivery Services
0603B471K251CT
Comments
    0603B471K251CT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated250V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C