0603B474J250CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603B474J250CT
0603B474J250CT
Part Number
0603B474J250CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.47UF 25V X7R 0603
Data sheet
0603B474J250CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603B474J250CT
Comments
    0603B474J250CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C