0603B563M160CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603B563M160CT
0603B563M160CT
Part Number
0603B563M160CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 0.056UF 16V X7R 0603
Data sheet
0603B563M160CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603B563M160CT
Comments
    0603B563M160CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.056 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C