0603BB224K500YT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603BB224K500YT
0603BB224K500YT
Part Number
0603BB224K500YT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603
Data sheet
0603BB224K500YT.pdf
Delivery Services
0603BB224K500YT
Comments
    0603BB224K500YT Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C