0603BW225K160NGT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603BW225K160NGT
0603BW225K160NGT
Part Number
0603BW225K160NGT
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Data sheet
0603BW225K160NGT.pdf
Delivery Services
0603BW225K160NGT
Comments
    0603BW225K160NGT Specifications
    Ratings-
    FeaturesGold Flash Termination
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2.2 µF
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C