0603N202J500CT
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603N202J500CT
0603N202J500CT
Part Number
0603N202J500CT
Manufacturer
Walsin Technology Corporation
Description
MLCC 2000PF 50V NPO 0603
Data sheet
0603N202J500CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603N202J500CT
Comments
    0603N202J500CT Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance2000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C