0603YD335KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603YD335KAT2A
0603YD335KAT2A
Part Number
0603YD335KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 0603
Data sheet
0603YD335KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603YD335KAT2A
Comments
    0603YD335KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance3.3 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C