0603ZA102KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603ZA102KAT2A
0603ZA102KAT2A
Part Number
0603ZA102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 10V NP0 0603
Data sheet
0603ZA102KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603ZA102KAT2A
Comments
    0603ZA102KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C