0603ZD223MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0603ZD223MAT2A
0603ZD223MAT2A
Part Number
0603ZD223MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0603
Data sheet
0603ZD223MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0603ZD223MAT2A
Comments
    0603ZD223MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C