06123C101KAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
06123C101KAT2A
06123C101KAT2A
Part Number
06123C101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 25V X7R 0612
Data sheet
06123C101KAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
06123C101KAT2A
Comments
    06123C101KAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C