06125A102KAT2V
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
06125A102KAT2V
06125A102KAT2V
Part Number
06125A102KAT2V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0612
Data sheet
06125A102KAT2V.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
06125A102KAT2V
Comments
    06125A102KAT2V Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C