06126C104KAT2S
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
06126C104KAT2S
06126C104KAT2S
Part Number
06126C104KAT2S
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0612
Data sheet
06126C104KAT2S.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
06126C104KAT2S
Comments
    06126C104KAT2S Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C