0612YC104KAT4V
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0612YC104KAT4V
0612YC104KAT4V
Part Number
0612YC104KAT4V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612
Data sheet
0612YC104KAT4V.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0612YC104KAT4V
Comments
    0612YC104KAT4V Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated16V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C