0612ZC105MAT2W
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0612ZC105MAT2W
0612ZC105MAT2W
Part Number
0612ZC105MAT2W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0612
Data sheet
0612ZC105MAT2W.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0612ZC105MAT2W
Comments
    0612ZC105MAT2W Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C