0612ZC684MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
0612ZC684MAT2A
0612ZC684MAT2A
Part Number
0612ZC684MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0612
Data sheet
0612ZC684MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
0612ZC684MAT2A
Comments
    0612ZC684MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0612 (1632 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C