08051A120DAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08051A120DAT2A
08051A120DAT2A
Part Number
08051A120DAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0805
Data sheet
08051A120DAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08051A120DAT2A
Comments
    08051A120DAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance12 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C