08051A150J4T2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08051A150J4T2A
08051A150J4T2A
Part Number
08051A150J4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0805
Data sheet
08051A150J4T2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08051A150J4T2A
Comments
    08051A150J4T2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance15 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated100V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C