08052A561JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08052A561JAT2A
08052A561JAT2A
Part Number
08052A561JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 560PF 200V NP0 0805
Data sheet
08052A561JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08052A561JAT2A
Comments
    08052A561JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance560 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated200V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C