08053A182K4T2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08053A182K4T2A
08053A182K4T2A
Part Number
08053A182K4T2A
Description
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805
Data sheet
08053A182K4T2A.pdf
Delivery Services
08053A182K4T2A
Comments
    08053A182K4T2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C