08053A1R8BAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08053A1R8BAT2A
08053A1R8BAT2A
Part Number
08053A1R8BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805
Data sheet
08053A1R8BAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08053A1R8BAT2A
Comments
    08053A1R8BAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance1.8 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C