08053F103K4Z2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08053F103K4Z2A
08053F103K4Z2A
Part Number
08053F103K4Z2A
Description
CAP CER 10000PF 25V X8R 0805
Data sheet
08053F103K4Z2A.pdf
Delivery Services
08053F103K4Z2A
Comments
    08053F103K4Z2A Specifications
    SeriesFLEXITERM®
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesSoft Termination, High Temperature
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C