08054D226MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08054D226MAT2A
08054D226MAT2A
Part Number
08054D226MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0805
Data sheet
08054D226MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08054D226MAT2A
Comments
    08054D226MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated4V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C