08055A331F4T4A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08055A331F4T4A
08055A331F4T4A
Part Number
08055A331F4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0805
Data sheet
08055A331F4T4A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08055A331F4T4A
Comments
    08055A331F4T4A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance330 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C