08055A571JAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08055A571JAT2A
08055A571JAT2A
Part Number
08055A571JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 570PF 50V NP0 0805
Data sheet
08055A571JAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08055A571JAT2A
Comments
    08055A571JAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance570 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C