08055C393J4T4A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08055C393J4T4A
08055C393J4T4A
Part Number
08055C393J4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805
Data sheet
08055C393J4T4A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08055C393J4T4A
Comments
    08055C393J4T4A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C