08055D104MAT2A
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
08055D104MAT2A
08055D104MAT2A
Part Number
08055D104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0805
Data sheet
08055D104MAT2A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
08055D104MAT2A
Comments
    08055D104MAT2A Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C